Булатом проведе годишното си Общо Събрание
На 25 февруари 2025 г. Сдружение “Български Атомен Форум“ – БУЛАТОМ проведе своето Общо събрание. В него активно участие взеха представители на 70% от членовете на сдружението – фирми, сдружения, университети и индивидуални членове.
Утвърдени бяха годишният доклад за дейността и счетоводните отчети на „Български Атомен Форум“ за 2024 г.
В изнесения от председателя на Управителния съвет на Булатом г-н Богомил Манчев Доклад за дейността на сдружението, бяха отчетени организираните и проведени през предходната година мероприятия: традиционната конференция на Булатом 2024; участия в конференции и срещи с евродепутати в Брюксел; участия в работните групи на Nucleareurope и Европейския Индустриален Алианс за малки модулни реактори (SMR); изготвянето на становища, подкрепа на манифести и декларации касаещи развитието на българската и европейската ядрена енергетика, и нейната решаваща роля в конкурентоспособността и устойчивостта на икономиката, а така също и за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. Положителна оценка бе дадена на продължаващата и утвърдена практиката да се предоставя за ползване на всички официални институции в България разработения от Булатом за четвърта поредна година „Доклад за динамиката на изменение на основните показатели в база данни на БУЛАТОМ за основните характеристики на електроенергийния сектор към 2024 г.“
В заключителната част на доклада, г-н Манчев каза: ” От името на Управителен Съвет искам да благодаря на всички членове на Сдружението, които със своето участие в нашата организация правят възможно осъществяването на дейността й. Знаем, че дейността на Булатом изисква вложение на ресурси и усилия от всички свои членове. В едно свободно, съвременно общество, съвместната работа в рамките на една неправителствена организация като Булатом е единственият правилен начин да заявим и отстояваме обща позиция. С Ваша помощ ще продължим да защитаваме българската ядрена индустрия и в бъдеще. Винаги съм вярвал, че това е не просто самоцел, а е в полза и на цялото българско общество“.
Общото събрание на Булатом прие Програма за дейността си през 2025 г., която е отворена и може да се актуализира през годината. Основни дейности в нея са свързани с: провеждането на Традиционната международна ядрена конференция “Българската атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност” – 4-6 юни 2025 г.; активно участие в дейността на Nucleareurope; разработка на анализи; организиране и провеждане на мероприятия в подкрепа на ядрената енергетика; организиране на различни мероприятия и конкурси със студенти от университетите членове на Булатом. Специално внимание и тази година в програмата е отделено на дейността и работата на Булатом със средните училища в България, с цел популяризиране на безопасното използване за мирни цели на ядрената енергия и поощряването на учениците да продължат своето образование в тази област.