Европейският ядрен алианс призовава за подкрепа от следващата Европейска комисия

Европейският ядрен алианс (12+2 наблюдатели на държавите-членки на ЕС, сред които и България) се срещна на 15 октомври в Люксембург, в рамките на Енергийния съвет, с министри и високопоставени представители от 14 държави-членки на ЕС (включително предстоящото полско председателство), както и от Европейската комисия.

Алиансът призова следващата Европейска комисия да признае приноса както на ядрените, така и на възобновяемите енергийни източници за декарбонизацията на Европа в предстоящата си програма, обхващаща периода 2024-2029 г.

В съвместно изявление на Алианса се казва: “В променящия се глобален геополитически контекст предстоящият мандат на Комисията за периода 2024—29 г. трябва да гарантира конкурентоспособността и устойчивостта на нашите икономики за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. и да се справи с “екзистенциалното предизвикателство”, пред което е изправена Европа.”

Изявлението също така дава насоки за това какво според 12 (+ 2) държави-членки на ЕС е важно да направи Европейската комисия в следващия си мандат, за да подкрепи ядреното развитие:

  •  Признаване на ролята на ядрената енергия за бъдещето на интегрираната енергийна система на ЕС;
  •  Интегриране на ядрената енергия във всички предстоящи законодателни предложения, включително тези от първите 100 дни от новия мандат на ЕК;
  •  Приемане на технологично неутрален подход в Пакта за чиста промишленост и целта за климата до 2050 г., както и всеки друг законодателен акт или политическа инициатива, която ще бъде предложена за стимулиране и финансиране на ядрената енергия;
  •  Призовавайки за Специален план за действие, който да включва актуализиране на ядрената илюстративна програма (PINC (Programme Indicatif Nucleaire Communautaire), чието последно издание е от април 2016 г.);
  •  Призовавайки за Нова ядрена стратегия за Европейския съюз.

Тази декларация отразява това, което беше подчертано и в публикувания през месец юни Манифест на лидерите от цялата европейска ядрена индустрия, сред които са Nucleareurope и Булатом. Това показва, че нашите виждания и действия са напълно съгласувани с държавите-членки на Европейския ядрен алианс.

Nucleareurope и Булатом като негов член, ще продължи да работи с държавите-членки на Европейския ядрен алианс и ще ги подкрепя в усилията им да настояват за ядрена програма, която да бъде надлежно следвана от европейските институции, най-вече от новата Европейска комисия.

Европейският ядрен алианс включва България, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Холандия, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Швеция, плюс Белгия и Италия като наблюдатели.

Текста на изявлението на Европейският ядрен алианс може да прочетете тук