Nucleareurope публикува доклад “Пътища до 2050 г. — ролята на ядрената енергия в нисковъглеродна Европа“

Nucleareurope публикува на 10 октомври 2024 г. в Брюксел, Доклад “Пътища до 2050 г. — ролята на ядрената енергия в нисковъглеродна Европа”, изготвен от Compass Lexecon.

Първоначално публикуван през 2018 г. (и актуализиран през 2021 г.), последната версия на доклада включва последните развития, включително определената от Ядрения алианс на държавите членки цел за 150 GW инсталирани ядрени мощности в ЕС до 2050 г.

В доклада се подчертава, че се очаква съвкупното търсене на електроенергия да се увеличи значително през следващите три десетилетия, с много по-голямо гъвкавост на търсенето поради увеличаването на възобновяемите енергийни източници. И това е преди да се вземе предвид търсенето на чист водород, което също ще доведе до по-нататъшно увеличаване на търсенето на нисковъглеродна електроенергия.

В проучването се сравняват три сценария за инсталирани ядрени мощности през 2050 г., а именно 100GW, 150GW и 200GW.

В това отношение проучването ясно показва как повече ядрена енергия може да доведе до:

  • Осигуряване на по-бърза декарбонизация;
  • По-ниски разходи в дългосрочен план;
  • Подкрепа на сигурността на доставките;
  • Намаляване на зависимостта от вноса на чист водород

И в крайна сметка да подкрепи по-голямата конкурентоспособност на промишлеността на ЕС.

В доклада се подчертава как например 150 GW инсталирани ядрени мощности в ЕС до 2050 г. ще:

  • Спести около 430 милиона тона CO2
  • Спести 310 милиарда евро от общите разходи за енергийната система
  • Намали потреблението на газ с около 180 милиарда кубически метра
  • Намали зависимостта от вноса на водород с до 33 %

Европа е изправена пред три основни предизвикателства, за които трябва да намери решения: постигане на нулеви нетни емисии, гарантиране на сигурността на доставките и осигуряване на достъп до енергия на достъпни цени“, подчертава Ив Дебазей, генерален директор на Nucleareurope. “Този доклад демонстрира как ядрената енергия може да помогне, като гарантира надежден, сигурен и рентабилен декарбонизиран енергиен микс, като в същото време избягва блокирането на изкопаеми горива и емисии на CO2.”

Освен това в доклада се разглежда и потенциалното въздействие на ядрената енергия върху пазара на топлинна енергия, особено по отношение на малките модулни реактори (ЗИУ), които се очаква да донесат значителни ползи в средносрочен и дългосрочен план.

Булатом като един от най-дългогодишните членове на Nucleareurope, напълно подкрепя и приветства направените в доклада констатации и изводи, те напълно отговарят на визията на Булатом за развитието на ядрената енергия не само в България, но и в Европа.

Доклада “Пътища до 2050 г. — ролята на ядрената енергия в нисковъглеродна Европа” може да прочетете тук