НАД 230 РИСУНКИ ПОЛУЧИ БУЛАТОМ ЗА КОНКУРСА “ЧИСТА ЕНЕРГИЯ ЗА ЧИСТО БЪДЕЩЕ”
Децата на България участваха с над 230 рисунки и компютърни визии на тема „Чиста енергия за чисто бъдеще“ в ученическия конкурс, организиран от Българския атомен форум (БУЛАТОМ). Темата бе посветена на безвъглеродните източници на електроенергия – възобновяемите производства и атомната енергия. Целта на инициативата бе да предложи на учениците занимание, което да разнообрази знанията им докато са у дома по време на карантината.
Съревнованието се проведе в три възрастови групи – от 1 до 4 клас, от 5 до 7 клас и от 8 до 10 клас. Надпреварата бе за рисунка или колаж, а учениците от горните класове трябваше да изготвят визуален проект с техника, избрана от ученика. Сред проектите в тази категория имаше много power point презентации, две видеа и един гиф. Учениците рисуваха за чистотата на въздуха и природата в следствие използването на безвъглеродни производства на електричество, но също така и за ролята на ядрената енергетика и атома в умните технологии, медицината и други области от нашия живот. Конкурсът се проведе със съдействието на руската държавна корпорация “Росатом”. Всички получени рисунки, колажи и визии ще бъдат публикувани на сайта на БУЛАТОМ: https://www.bulatom-bg.org/competition/
Победителите във всяка от категориите бяха избрани след гласуване от петчленно жури с представители на Българското ядрено дружество, Сдружението на жените в ядрената индустрия, художници и професионални учители по рисуване. Участниците, оценени с най-много точки, са:
От 1-ва възрастова група: десетгодишната Анна Николова от Козлодуй за рисунката й “Енергия за зелена планета“, второкласничката Елизабет Димитрова от Кюстендил за рисунката й „Ние се грижим, за да има ток у вас“ и Веселина Кунова, също 2 клас, от Белене за рисунката й посветена на атомната енергия „за благоденствие и екологично чисто бъдеще“.
От 2-ра възрастова група: петокласничката Виктория Иванова седмокласничката Стефани Ценова за рисунките им, посветени на атома и новите технологии, и шестокласникът Иван Личев от Нова Загора за посланието му „Бъди мъдър“.
От 3-та възрастова група: 17-годишните Александра Чобанова от София за компютърната й графика „Бъдещето“ и Александра Савова от Варна за проекта й “Създатели на Слънца” и Андрей Димитров, също на 17 години, от Шумен, за колажа му „Двубоят на XXI век“.
Всички те ще получат рисувателни таблети.
Поощрителните награди на журито отиват при Милена Димитрова, 9 клас, от Свиленград, за рисунката й „От нашето сърце до космоса“ и Айлин Хасан, 5 клас, от Мадан, за рисунката й на тема „Атомът, умните технологии, медицината и други области от нашия живот“.
Освен тях, със специална грамота за оригинално участие ще бъдат отличени Кристиян Ганков, 9 клас, за проекта му, създаден в стил видео игра; Маргарита Гидикова, 9 клас, от Нова Загора – за богатството на колажа й „Нуждата от енергетика“; Йована Василева, 10 клас, от Враца – за участието й с гиф на тема „Чиста енергия за чисто бъдеще“ и Светла Ангелова, 10 клас, също от Враца, за изчерпателност на проекта й „Енергетиката на XXI век“. В останалите две категории грамоти ще получат също Габриела Фиковска от Плевен, Ифа О‘Донъл от Пазарджик, Моника Минева от Габрово, първокласничката Елена Косенко за рисунката й „Плаваща енергия“ , Стефан Чавдаров от Казанлък за рисунката „Ние квантите“ , Гълъбин Боевски от Кнежа за неговата „Атомна планета“ , Габриел Зашев от Дупница за темата му „Атомната енегия в помощ на природата“ и първокласникът Владимир Чехларов от Шумен.
В конкурса участваха ученици от цялата страна – от София, Варна, Бургас, Видин, Ботевград, Враца, Плевен, Ловеч, Бяла, Русе, Разград, Кнежа, Силистра, Шумен, Велико Търново, Севлиево, Габрово, Елена, Копривщица, Казанлък, Нова Загора, Сливен, Бургас, Несебър, Хасково, Димитровград, Дупница, Кюстендил, Пазарджик, Стамболийски, Пловдив, Смолян, Мадан, Исперих, селата Самуил, Руен, Средногорци, Нова Черна, Тодорово, и разбира се, атомните градове на България Козлодуй и Белене.
Всички наградени участници в конкурса ще получат своите награди по куриер на указания от тях домашен адрес.
Организаторите на конкурса изказват своята специална благодарност на руската корпорация Росатом за оказаното съдействие в осигуряване на наградите за наградените участници, на Министерството на Науката и Образованието и на неговите регионални центрове, както и всички медии, които помогнаха информацията за обявения конкурс да стигне до децата на България.
Като неправителствена организация, която лобира за развитието на ядрената енергетика в нашата страна, от името на Булатом се обръщаме към всички участници в отминалия конкурс с призива това участие в нашия конкурс да бъде първата Ваша крачка в дългия път, по който ще минете през Вашия съзнателен живот, като добавяме пожеланието и надеждата си, че Вие ще изберете да се реализирате именно в ядрената енергетика на България.
1-ва група – Анна Николова – Енергия за зелена планета – 1 място 1-ва група – Елизабет Димитрова – Ние се грижим да има ток у вас – 2 място 1-ва група – Веселина Кунова – За екологично чисто бъдеще – 3 място 2-ра група – Виктория Иванова – Атомът и умните технологии – 1 място 2-ра група – Стефани Ценова – Атомът и новите технологии – 2 място 2-ра група – Иван Личев – Атомната енергия няма вредни емисии бъди мъдър – 3 място 3-та група – Александра Чобанова – Енергетика 2020 – 1 място 3-та група – Александра Савова – Създатели на слънца – 2 място 3-та група – Андрей Димитров – Енергийният двубой на 21 век – 3 място
КОНКУРС ЗА УЧЕНИЦИ НА ТЕМА:
“ЧИСТА ЕНЕРГИЯ ЗА ЧИСТО БЪДЕЩЕ”
РЕГЛАМЕНТ И ОБЩИ УСЛОВИЯ НА КОНКУРСА:
Тема и условия на конкурса
Нашият свят е дело на индустриални революции и технически иновации. Благодарение на тях, ние живеем цивилизовано и се възползваме от много инженерни и ИТ решения, които улесняват живота ни и ни свързват. За да съществува нашата цивилизация, градена повече от 2000 години, е еобходимо постоянно захранване с енергия. Такъв постоянен и същевременно чист източник е атомната на енергия.
Атомната енергетика ни дава не само достъпен, но и постоянен източник на енергия, като в същото време защитава околната среда и ни осигурява чист въздух и екологично чисто бъдеще. Тя може да замести значителна част от изкопаемите горива (въглища, нефт и газ), които доскоро се използваха масово, но които замърсяват атмосферата и допринасят за парниковия ефект.
Темата на конкурса “ЧИСТА ЕНЕРГИЯ ЗА ЧИСТО БЪДЕЩЕ” цели да привлече интереса на учениците към възможностите за създаване на електроенергия по чист и незамърсяващ природата начин и да накара децата да се запознаят по своя инициатива с атомната енергия и ядрената енергетика като нисковъглеродна индустрия, която допринася за това да опазим околната среда и да се борим срещу глобалното затопляне.
Организатор на конкурса е Български атомен форум „Булатом”.
Конкурсът се провежда със съдействието на руската държавна корпорация “Росатом” .
Конкурсът е в три възрастови групи, като за всяка от тях предизвикателството е различно.
За учениците от 1 до 4 клас конкурсът е рисунка.
За учениците от 5 до 7 клас конкурсът е за рисунка или колаж.
За учениците от 8 до 10 клас конкурсът е за визуален проект – компютърна графика или всяка една друга техника, избрана от ученика.
Конкретни теми за трите възрастови групи:
1 до 4 клас – „За какво ни помага атомната енергия? ”
5 до 7 клас – “Атомът и умните технологии, медицината и други области от нашия живот”
8 до 10 клас – “Енергетиката на 21 век”
Награден фонд:
Победителите ще получат ценни награди – графичен таблет за рисуване съответно за първа, втора и трета награда във всяка възрастова група.
Участие в конкурса:
Всеки ученик от съответната група може да участва в конкурса само с една творба.
Участниците в конкурса могат да изпращат само творби, изработени от тях самите.
Техника на творбите:
В конкурса няма ограничение за техниката – цветни моливи, акварел, пастели, маслени бои, колаж и др.,както и смесени и други изобразителни техники върху хартия, картон или платно.
Визуалните проекти в най-голямата възрастова група могат да бъдат компютърна графика или илюстрация, компютърен колаж, картина, плакат или друг вид визуален проект по избор на автора.
Начин на изпращане:
Оригиналната рисунка или колаж се сканират или снимат в jpeg формат с резолюция не по-малко от 350 dpi и не повече от 650 dpi. Сканираното копие се изпраща на имейл: info@Bulatom-bg.org
Освен снимка на рисунката, колажа или визулания проект, мейлът трябва да съдържа и текстови файл със следната информация:
- името на рисунката/колажа/проекта
- трите имена на автора
- възраст на автора и клас
- име на училището
- име на родител
- телефон на родителя
- имейл за обратна връзка
Срокове на конкурса:
Обявяване на конкурса – 21 април;
Начална дата на конкурса – 25 април
Краен срок за подаване – 15 май;
Обявяване на победителите – в периода между 20 – 22 май
Победителите ще бъдат обявени на електронната страница на Българския атомен форум.
Журиране:
Всички снимки и сканирани копия на творбите, получени до 23 часа на 15.05.2020 г. и отговарящи на условията на конкурса, ще бъдат оценявани от 5 членно експертно жури с представители на Булатом, Българското ядрено дружество, Сдружението на жените в ядрената индустрия и професионални учители по рисуване.
Критерии за оценка:
1. Да отговаря на темата на конкурса;
2. Оригиналност на идеята и сюжета;
3. Умение за рисуване и изпълнение на проекта, съответстващи на възрастовата категория
4.Креативност при използваните техники.
Други условия за участие
- С изпращане на творба за участие в конкурса, учениците автоматично декларират, че са запознати с условията на конкурса и че ги приемат.
- С изпращането на снимките или сканирани копия на творбите, всички участници в конкурса се съгласяват да предоставят творбите си за изложение в сайтовете на организатора и на спонсора, както и в медии, проявили интерес към рисунките, а също така и в пътуваща изложба.
- Всички участници в конкурса се задължават да запазят до края на 2020 година създаденат от тях оригинална творба в отлично състояние, позволяващо изложение.
- Участниците с призови места ще трябва да попълнят декларация за авторство на съответната творба.
- Всички въпроси, които не са описани и предвидени в настоящия регламент, подлежат на конкретно решение от страна на организатора.
Настоящият регламент се публикува на електронната страница на организатора и е публично достъпен.